Selahattin Demirtaş için Hazırlanan İddianame Kabul Edildi

Selahattin Demirtaş için hazırlanan iddianame kabul edildi. Hazırlanan iddianameye göre, Demirtaş hakkında "Terör Örgütü Propagandası Yapmak" ve çeşitli suçlardan 43 yıldan 142 yıla kadar hapis istemi ile yargılanacak.

Selahattin Demirtaş için Hazırlanan İddianame Kabul Edildi

Geçtiğimiz sonbaharda tutuklanan Selahattin Demirtaş için hazırlanan iddianame tamamlandı. Diyarbakır cumhuriyet baş savcılığının yürütmekte olduğu soruşturmada Selahattin demirtaş hakkında "Terör örgütü yöneticiliği", "terör örgütü propagandası yapmak", "halkı kim ve düşmanlığa alenen tahrik" suçlarından 43 yıldan 142 yıla kadar hapis istendi. 

Terör Örgütünün Siyasi Ayağı Olmak İle Suçlanıyor

Milliyet`in haberine göre Demirtaş çok yakın bir zamanda hakim karşısına çıkacak aynı zamanda hazırlanan iddianamede PKK/KCK terör örgütünün yönetici olduğu gerekçesiyle ve terör örgütünün siyasi kanadında yer almak ile suçlanan Selahattin Demirtaş için örgütün "siyasi alan merkezi sorumlusu" olarak faaliyetlerini yürüttüğü ve aynı zamanda aynı örgütün yasama organı olan DTK içerisinde de yönetici sıfatı taşıdığı belirtildi. 

6-7 Ekim Olayları Başını Yakacak

Pkk`nın 6-7 ekim olayların yaptığı gösterilerle ilgili olarak halkı şiddete davet etmek gerekçesiyle suçlanan Selahattin demirtaş için bu olaylarda halkı şiddete davet ettiği ise iddinamede belirtildi. Bunlar neticesinde 142 yıla kadar hapis cezası istenen Selahattin Demirtaş için ceza istemi ise 42 yıldan başlıyor. 

İddianamede Yer Alan Diğer Suçlar İse Şöyle Belirtildi

"Terör Örgütü Yöneticiliği", "Terör Örgütü Propagandası Yapmak", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına Muhalefet", "Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik", "Halkı Kanunlara Uymamaya Tahrik", "Suç İşlemeye Tahrik ve Suçu ve Suçluyu Övme"  suçlarından yargılanacak olan Selahattin Demirtaş`ın nasıl bir savunma hazırlayacağı ise merak konusu. Aynı zamanda Selahattin Demirtaş`ın hakkında milletvekilliği döneminde 32 kez fezleke hazırlandığı da belirtildi.HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın farklı tarihlerde yapmış olduğu farklı konuşmalarda, terör ,cebir ve şiddet olgusunu legal olarak gösterecek ifadeler kullanarak terör örgütüne yönelik propaganda yaptığını ileten iddianamede, 6 ve 8 ekim 2014 tarihindeki sokak olaylarının ortaya gelmesinde HDP Merkez Yürütme Kurulundan ve sonrasında yapılmış olan açıklamanın etkisinin çok büyük olduğunun altı çizildi.

Hdp`den Henüz Bir Açıklama Gelmedi

Tamamlanan iddianameden sonra ise HDP kanadından henüz bir açıklama gelmiş durumda değil. Ancak ilerleyen günlerde HDP`nin bu konu ile ilgili bir açıklama yayınlaması bekleniyor. Eğer hapis cezası alması durumunda ise HDP`nin yeni bir eşbaşkan seçip seçmeyeceği ise merak konusu. Hali hazırda bir eşbaşkanı daha bulunan HDP yoluna tek başkan ile de devam edebilir.

selahattin demirtaş hdp pkk kck
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X