İran ve Abd Arasındaki İpler Geriliyor

Amerika Birleşik Devletleri`nin İran vatandaşlarını ülkeye almama kararının ardından oldukça gerilen iki ülke ilişkileri İran`ın gövde gösterisi olarak balistik füze denemelerinin ardından iyiden iyiye tırmanmıştı. Bugün ise ABD Savunma bakanı yeni açıklamalarda bulundu.

İran ve Abd Arasındaki İpler Geriliyor

Amerika Birleşik Devletlerinin yeni başkanı Donald Trump seçim kampanyalarında da duyurduğu gibi içlerinde İran`ın da olduğu bazı ülkelerin vatandaşlarını Amerika Birleşik Devletlerine almama kararının ardından oldukça hızlı bir şekilde yükselen gerginlik sonrası İran`ın gövde gösterisi olarak balistik füze denemeleri yapmasının ardından zirve noktasına ulaşmıştı. İki ülke de birbirine şu anda yaptırımlar uygulayarak Amerika birleşik devletleri vatandaşlarının İran`a girişini engelledi. 

"Terörizmin En Büyük Sponsoru İran"

Bugün Amerika Birleşik Devletleri savunma bakanı James Mattis "Terörizmin En Büyük Sponsoru İran" şeklinde açıklamada bulundu. Ardından İran AFP`nin haberine göre bugün yapacağı Devrim Muhafızları isimli tatbikatta yeni füze denemeleri gerçekleştireceğini duyurdu. Aynı zamanda açıklama yayınlayan İran hükümeti tatbikat için İran`ın "tehditlere ve küçük düşürücü yaptırımlara" karşı hazır olduğunu göstermek için düzenlendiğini ifade etti.

Aynı zamanda hava tatbikatı da düzenleyeceğini ilan eden İran, "Velayet Savunucuları" adlı hava savunma tatbikatının ise beş gün süreceğini duyurdu.

DHA`nın haberine göre James Mattis sözlerine şöyle devam etti: "İran söz konusuysa; bu, dünyada terörizmin tek büyük devlet sponsorudur. Görmezden gelmenin faydası yok. Reddetmenin faydası yok" Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı ayrıca, "Şu anda Ortadoğu’daki güçlerimizin sayısının arttırılması için herhangi bir gereklilik görmüyorum" dedi. Daha önce Irak ve Afganistan işgalleri sırasında saha komutanlıkları görevlerini yürütmüş olan eski general Amerika Birleşik Devletlerinin kuvvet artırımı için her zaman kapasitesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Beyaz Saray Güvenlik Danışmanından Açıklama

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn`da son yaşanan gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu ve "İran'ın, ABD'ye ve uluslararası topluma karşı düşmanca ve savaşçı eylemlerine göz yumma günleri artık geride kaldı" ifadelerini kullandı. Daha önce de bugün itibariyla Iran`ı resmen uyarıyoruz diyen Flynn bugün yaptığı açıklamayla sözlerini bir kez daha yenilemiş oldu.

Trump Ateşle Oynuyorsunuz Demişti

Donal Trump İran için Twitter hesabından yaptığı açıklamada İran`ın ateşle oynadığını ve bir an önce bu yaptığı yaptırım ve tatbikatlara son vermesi gerektiğini belirtmişti. 

İran Dışişleri Bakanlığından Açıklama

İran Dış işleri bakanlığı ise sitesinden bir açıklama yayınladı

"ABD'nin İran aleyhine kanun dışı adımlarına karşılık, mütekabiliyet esasına uygun olarak, bölgedeki aşırılık yanlısı terörist gruplara ve bölgedeki savunmasız insanlara yönelik cinayet ve sindirmelere yardım eden kişi ve şirketlere yaptırım uygulayacaktır. Bu kişi ve şirketlerin isimleri zamanla duyurulacaktır" 

İfadelerini kullandı.

iran amerika birleşik devletleri donald trump
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X