Fransa`da Parlamentoya Polis Baskını

Fransa`da cumhurbaşkanı adayı olan François Fillon`un eşinin sahte danışmanlık yaptığı gerekçesiyle sürdürülen soruşturma için parlamentoya baskın düzenledi. Fillon`un 500.000 euro maaş aldığı bildirildi.

Fransa`da Parlamentoya Polis Baskını

Reuters`ın verdiği habere göre şu anda cumhurbaşkanı adayı olan François Fillon`un eşi hakkında başlatılan sahte danışmanlık soruşturması kapsamında parlamentoya baskın düzenlendi ancak baskının Fillon`un ofisine değil çok büyük ihtimal ile parlamentonun idari ofislerine düzenlendiği belirtildi. 

Geçen Hafta Ortaya Çıkmıştı

Fransa`da yayın hayatını sürdüren Le Canard Enchaine dergisinin Fillon`un eşi Penelope Fillon`a danışmanlık yaptığı gerekçesiyle devlet bütçesinden 500.000 euro ödendiğini ortaya çıkaran bir takım belgeler ortaya sundu. Ardından Fillon`un eşinin bu işi yapmadığına dair de kanıtları ortaya koydu ve bunun üzerine Fransa`da soruşurma başlatıldı. 

1998` Den Beri Ödendiği Ortaya Çıktı

Le Canard Enchaine dergisinin 1998`den beri danışmanlık yaparak haksız yere toplam 500.000 euro maaş aldığını ortaya çıkardı. Fillon ise eğer kendi hakkında bir soruşturma başlatılırsa adaylıktan çekileceğini daha önceden belirtmiş durumdaydı. Fillon cumhuriyetçi partiden aday ve şu an için cumhuriyetçi partinin herhangi bir alternatifi de bulunmuyor. Dolayısıyla partinin de nasıl bir tutum izleyeceği oldukça büyük bir merak konusu. Fillon sözcüsü Thierry Solere, Fransa`da yayın yapan France 24 kanalına yaptığı açıklamada "Masada şu an başka bir seçenek yok" dedi. 

Alain Juppé Tekrar Aday Olmayacağını Açıkladı

Bu olay üzerine mikrofonlar daha önce ön seçimi kaybeden Alain Juppé`e yöneldi ancak kendisinden olumsuz yönde açıklama yaptı ve eğer Fillon adaylıktan çekilirse kendisinin tekrardan aday olmayacağını belirtti. 

Fillon oyları Düşüşe Geçti

Ardı ardına patlak veren olaylar neticesinde Fillon`un oyları da tepetaklak olarak düşüşe geçti. Fransa merkezli Odoxa araştırma şirketinin yaptığı ankette Fillon hakkında olumsuz görüşte olanların sayısının yüzde 61`e yükseldiğini açıkladı. Kasımda yapılmış olan ankette ise bu oranın yüzde 46 olduğunu belirten şirket Fillon için bu olayların oldukça kötü sonuçlandığını açıklamış oldu.

Seçim 23 Nisan ve 7 Mayıs Tarihlerinde

43 Milyon seçmenin sandık başına gideceği seçimler 23 Nisan ve 7 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Seçimlerde öncelikli olarak cumhurbaşkanı seçilecek ardından 11 Haziran ve 18 Haziran tarihlerinde ise milletvekili seçimleri yapılacak. Ancak ilk turda mutlak çoğunluk sağlandığı takdirde ise ikinci seçime gerek kalmamış olacak. İlk kez 1848 yılında yapılan Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçmen o tarihten bu yana 11. kez cumhurbaşkanını seçmiş olacak.

fransa baskın parlamento fillon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X