Dokunulmazlık Yasası Onaylandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan sonunda beklenen haber geldi ve Dokunulmazlık Yasası onaylandı. Peki bu yasanın onaylanması neden bu kadar gecikti arkasında ne gibi olaylar var? Haberimizde...

Dokunulmazlık Yasası Onaylandı

 

Dokunulmazlıklar ülkemizin gündeminde yaklaşık 2 aydır büyük yer kaplıyor ve bu yasanın oylamasından önce ki süreçte, oylamadan sonra ki süreçte oldukça konuşulmuştu. Ama Dokunulmazlık mevzusu oylamadan sonra ki süreci atlatınca bile gündemden inmedi çünkü bu seferde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yasayı neden hala onaylamadı mevzusu alev aldı. Bu durumla ilgili ortaya çok farklı teoriler konuldu çok kez bu teoriler üzerine tartışıldı. Ama onay öyle bir zamanda geldi ki? Herkes "İşte bu yüzdenmiş" dedi. İlk önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli "Arkada pazarlıklar mı yapılıyor?" sorusunu gündeme taşıdı bu soru asla önemsenmeyecek tarzda değildi çünkü HDP ve AKP cephesinden de ses çıkmıyordu.

Bahçeli'den Derin İddia

Devlet Bahçeli salı günü katıldığı grup toplantısında yaptığı konuşmayla büyük bir polemik yarattı be "Pazarlık" mevzusunu gündeme getirdi. Peki neydi bu pazarlık konusu? Bahçelinin iddiasına göre bu yükselen terör olayları HDP ile ilişkiliydi ve dokunulmazlık olayında hedefte ki ilk isimler HDP toğluluğuna ait isimler. Bahçeliye göre AKP dokunulmazlıkları onaylamayalım sizde bizim sözümüzden çıkmayın demişti HDP ye böylece kazan kazan durumu olacaktı ve olaylar durulmuş bi halde iki tarafta istediğini alacaktı. Devlet Bahçeli "Bunlar pazarlık yapmaya alışık" sözleriyle Recep Tayyip Erdoğan'ı kışkırtmaya çalışıyordu belki de bu bilinmez ama ya pazarlıklar sonuç bulmadı yada böyle bir pazarlık yaşanmadı çünkü dokunulmazlık yasası artık resmen onaylandı.

376 Oy İle Onaylanmıştı

Dokunulmazlık yasası meclise taşınmadan daha büyük tartışmalara yol açmıştı fakat bu tartışmaların hepsi geride bırakılıp meclise taşınmıştı oylama o zaman ise merak sorusu oylamadan geçebilecek miydi? Çünkü Akpartinin vereceği oy sayısı tek başına bu yasayı yürürlülüğe sokmaya yetmiyordu. Fakat Ak Partinin yardımına başta MHP olmak üzere CHP desteği koştu ve bu iki partiden gelen kısım kısım oylar ile yasa tasarısı meclisten geçmiş oldu. Bu durum ise CHP içinde fikir ayrılıklarının olduğunu gösterdi ve Hayır oyu veren kısım Evet verenlere tepki göstermişti.

CHP ve HDP İtiraz Etmişti

Yasa onaylandı onaylanmasına ama tartışmalar bitmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yasayı onaylaması uzun sürdükçe polemikler ortaya çıkıyordu. Bu kez ise CHP ve HDP nin itirazı gelmişti. CHP ve HDP anayasa mahkemesine gitti ve oylamanın geçersiz sayılmasını istedi karar ise jet hızıyla geldi. Oylama geçerliydi ve itirazlar kabul bile edilmemişti.

Cumhurbaşkanı Son Güne Sakladı

Yasanın onaylanabilecek son gününe girilmişti artık ve beklenen karar geldi. Son günün içinde öğlen saatlerinden Cumhurbaşkanlığından gelen açıklama Dokunulmazlık Yasası'nın onaylandığını söylüyordu ve herkes aylardır süren tartışma bitti diye düşündü fakat ortaya bir gerçek çıktı ki bu tartışmaları adeta 2 katına çıkaracak cinstendi çünkü dün öyle bir gündü ki...

Aynı Gün İçinde HSYK Kararı

Aynı gün içinde HSYK dan öyle bir karar geldi ki tartışmalar tekrar alevlendi. Dokunulmazlık Yasası kalkınca yargılanacak milletvekillerini yargılayacak isimler yeni listeyle belli olmuştu ve iddialara göre önce bu liste düzenlendi ve sonrasında karar onaylandı. Çünkü Recep Tayyip Erdoğan yargılamara sırasında sürpriz istemiyordu diye yorumlandı.

dokunulmazlık yasa akp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X