Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan Hakkında Sert Açıklama!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: İstanköy’e yönelik bu tatbikat uluslararası hukukun açık bir ihlalidir. Yunanistan’ı gerginliklere yol açacak, tırmanma potansiyeli bulunan tek taraflı, uluslararası hukuka aykırı, altından kalkamayacağı eylemlerden kaçınmaya davet ediyoruz.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan Hakkında Sert Açıklama!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu geçtiğimiz günlerde medyaya yansıyan, Yunanistan`ın Ege`de yer alan Istanköy adasına asker indirme tatbikatı yapmasıyla ilgili çok sert açıklamalarda bulundu. Müftüoğlu bunun apaçık bir şekilde hukuk ihlali olduğunu belirtti. Ardından "Yunanistan`ı altından kalkamayacağı eylemlerden kaçınmaya davet ediyor" şeklinde sözlerine devam etti. Aynı zamanda müftüoğlu "Komşumuz Yunanistan'ı gerginliklere yol açacak, tırmanma potansiyeli bulunan tek taraflı, uluslararası hukuka aykırı, altından kalkamayacağı eylemlerden kaçınmaya davet ediyor, ülkemizin, Ege Denizi'ne yönelik siyasi ve hukuki pozisyonlarına uygun olarak, gerekli görülecek adımları bundan sonra da atmaktan imtina etmeyeceğini bildiriyoruz" dedi.

Daha Önce de Adalar İşgal Edilmişti

Yunanistanın diğer türk adalarına da asker çıkardığı uzun süredir konuşuluyordu ancak medyaya çok fazla yansımamış durumdaydı. Ancak Istaköy adasına yapılan tatbikat bardağı taşıran son damla oldu ve Dışişleri Bakanlığı bunun üzerine çok sert bir acaçıklama yayınladı.  Yunanistan'ın  Ege'deki  İstanköy adasına yönelik asker indirme talimi hakkında bazı medya organlarında yer alan haberlere ilişkin açıklama yaparak, bu tatbikatın uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğunu belirtti.

Yunan Medyasında Ortaya Çıktı

Gelen bir soru üzerine Müftüoğlu, yunan medyasında ortaya çıkan ve yunan özel kuvvetlerine bağlı olduğu belirtilen paraşütçülerin Istanköy adasına indirme yaptığı ortaya çıktı dedi.

Paris Barış Antlaşmasına Göre Adada Silah Bulundurmak Yasak

Paris Barış anlatşmasına göre silahsız kalmak koşulu ile ada İtalya tarafından Yunanistan`a bırakılmıştı. Aynı zamanda adanın üzerinede her türde askeri eğitim, tatbikat vs. yapmak da anlatşmaya göre yasaklanmıştı. Müftüoğlu Yunanistan`ın yaptığı hukuksuzluğu açıklamak için sözlerine şöyle devam etti: "Dolayısıyla, İstanköy'e yönelik bu tatbikat uluslararası hukukun açık bir ihlalidir. Bu çerçevede komşumuz Yunanistan'ı gerginliklere yol açacak, tırmanma potansiyeli bulunan tek taraflı, uluslararası hukuka aykırı, altından kalkamayacağı eylemlerden kaçınmaya davet ediyor; ülkemizin, Ege Denizi'ne yönelik siyasi ve hukuki pozisyonlarına uygun olarak, gerekli görülecek adımları bundan sonra da atmaktan imtina etmeyeceğini bildiriyoruz"

yunanistan hüseyin müftüoğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X