Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahreyn`de Açıklamalarda Bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahreyn`de Uluslararası Barış Enstitüsü konferansına katılarak çeşitli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahreyn`de Açıklamalarda Bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahreyn`de Uluslararası Barış Enstitüsü konferansına katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, özellikle 15 Temmuz gecesine değindi. Erdoğanın satırbaşları ise şöyleydi:

"Kardeşlerimiz zulüm görürken hiçbir toplum sadece kendi geleceğini düşünemez. Bu coğrafyada kaderimiz de kederimizde ortaktır. Tüm İslam aleminin geleceği için birlikte hareket etme zamanı gelmiştir" ifadelerini kullandı. Erdoğan, Ortadoğu'daki meselelerin kökünün Filistin olduğunu vurgulayarak, "Bunu, Bush'a söyledim, Obama'ya da söyledim, Trump'a da söylüyorum"

Aynı zamanda 15 temmuz gecesi ile ilgili Bahreyn`li kardeşlerimiz bizi 15 temmuz gecesi yanlız bırakmamıştır diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

15 Temmuz gecesi, Bahreynli kardeşlerimiz, bizi yalnız bırakmamıştır. Darbe tamamen savuşturulana kadar, Bahreyn halkının bize dua ettiğini, gözyaşı döktüğünü çok iyi biliyorum.

Türkiye, Bahreyn'i her alanda ve her konuda desteklemeye devam edecektir. Bölgemizdeki sorunların çözümü, huzurun, refahın güçlenmesi için neler yapabileceğimizi oturup konuşmalıyız.
Yaşadığımız coğrafya, yıkımla, ölümle ve şiddetle anılıyor. Bu topraklar ateş ve kanla yeniden dizayn ediliyor.

Kardeşlerimiz zulüm görürken hiçbir toplum sadece kendi geleceğini düşünemez. Bu coğrafyada kaderimiz de kederimizde ortaktır. Tüm İslam aleminin geleceği için birlikte hareket etme zamanı gelmiştir.

Ortadoğu'da yaşanan pek çok meselenin Filistin meselesi, kalbimizin kanayan yarasıdır. Filistinlilerin, kendi öz yurtlarında vatansız bırakılması, pek çok sorunun asıl sebebidir. Bölgede kalıcı barışın tesisi, Filistin halkına yapılan baskılara son verilmesinden ve 1967 sınırlarına geri dönülmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinden geçmektedir. Bunu, Bush'a söyledim, Obama'ya da söyledim, Trump'a da söylüyorum.

"Birileri hem Suriye'nin hem Irak'ın bölünmesini istiyor"

Birileri, hem Suriye'nin hem Irak'ın bölünmesini istiyor. Biz Suriye'nin parçalanmasını istemiyoruz.

 

recep tayyip erdoğan cumhurbaşkanı bahreyn
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X