CHP`den Varlık Fonu İle İlgili Açıklama

CHP` dün iki kurumun varlık fonuna devredilmesi ile ilgili açıklama yayınladı. CHP Genel Başkan yardımcısı ve parti sözcüsü Selin Sayek Böke, bu durumun Türkiye ekonomisini felakete sürüklediğini iddia etti.

CHP`den Varlık Fonu İle İlgili Açıklama

 CHP Genel Başkan yardımcısı ve parti sözcüsü Selin Sayek Böke tarafından yapılan açıklamada zaten zor durumda olan Türkiye ekonomisinin bir felakete sürüklendiğini söyledi. Ve sözlerine şöyle devam etti: "Dün, Ziraat Bankası, Türkiye Petrolleri, PTT, BOTAŞ, Borsa İstanbul, Türksat, Türk Telekom'un Hazine hisseleri, ETİ Maden, Çaykur adı Varlık Fonu olan, kendisi bir saray ipotek fonu olan paralel hazineye aktarılmış oldu" ifadelerini kullandı. Aynı zamanda bir valık fonu oluşturabilmek için Türkiyenin petrol gibi, varlığa dayanan bir geliri olması gerektiğini söyleyen Selin Sayek Böke, sözlerine "Dolayısıyla Türkiye'de bir varlık fonu oluşturulabilecek bir varlık yok. Türkiye borçlu" ifadelerini kullanarak devam etti.

Selin Sayek Böke`nin Tam Konuşması İse Şöyle;

"Bu koşullarda kurulan bir fon ancak şunu yapabilir: Kamu kurumlarını kendine alır, ipotek eder, teminat gösterir ve bu ipotek ettiği kamu kurumları üzerinden borçlanır. Yani kurulan fon, bir kaynağı, yatırıma dönüştürme fonu değildir. Kurulan fon, kendi üzerine aldığı kamu kaynaklarını ipotek ederek, yani bizim geleceğimizi ipotek ederek, yeniden borçlanma mekanizmasıdır. Bu bir borçlanma fonudur, bir varlık fonu değildir. Daha da acısı ülkenin kurumlarını, devletini, 80 milyonun ortak kaynağını ipotek ettirir ve ne için kullanacağını dahi söylemez. Bir yeniden bir borçlanma mekanizması kurar. Bu neye benziyor biliyor musunuz? Babadan kalma evi ipotek ettirip hayali yatırımlarla batıran bir evlat gibi Cumhuriyetin emek emek, yıllarca, herkesi dahil ederek inşa etmiş olduğu, halkın mallarını ipotek edip yandaşlara, batık projelere ve geleceği olmayan yerlere harcayıp kaynağı tüketmek demek. Kısacası adına Varlık Fonu denen bu şey, esasında kanunla kurulmuş bir aile şirketi. Başına getirilmiş olan yönetimden bu aile şirketinin, bir saray şirketi olduğunu da çok açık bir biçimde görüyoruz. Halkın malı, ülkenin geliri bütçeden çıkartılıyor ve sarayın şirketine devrediliyor. Yiye yiye, sata sata beş kuruş bırakmayıp, en sonunda evi ipotek ettirip, hanımın bileziklerini bozduranın başına ne gelirse bugün Türkiye'nin altın bileziklerini bozduranlar, Türkiye'nin başına aynı derdi sarmaktalar. Başımıza ne geleceğini çok iyi biliyoruz"

 

Hükümetten Yanıt Gecikmedi

CHP kanadından yapılan bu eleştrinin ardından hükümetten de yanıt gecikmedi. Başbakan yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan  Kurtulmuş bakanlar kurulu toplanıtısı sonrasında yaptığı açıklamada varlık fonu için "Büyük kamu şirketlerinin daha etkin bir şekilde yönetilmesiyle ilgili bir niyet söz konusudur. Ayrıca devletin elinde çok kuvvetli bir kaynak oluşması sağlanmaktadır. Böylece Türkiye ekonomisinin kendi ayakları üstünde durabilecek, olası birtakım ekonomik salvolara karşı kendisini koruyabilecek daha dinamik bir yapıya kavuşması öngörülmektedir. Bu, Türkiye ekonomisinin kaynaklarının verimli kullanılması için önemli bir adım olacaktır. Bu niyetle, bu adım atılmıştır" ifadelerini kullandı.

chp akp varlık fonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X